הגנה ממזיקים

הדשא הוא מרחב מחייה מצוין עבור חרקים למיניהם. הם ניזונים מהשורשים ומהעלים וגורמים לדשא נזק רב. בארצות חמות, הגנה מפני חרקים אלה היא תנאי הכרחי להנאה מדשא ירוק ובריא. עם זאת, חשוב להשתמש במוצרים בטוחים לאדם, לבעלי החיים ולסביבה.
יש שתי קבוצות עיקריות של מזיקים לדשא: מזיקי קרקע ומזיקי שטח.

מזיקי קרקע

חרקים שעיקר הנזק שהם גורמים לדשא נגרם כשהם חיים מתחת לפני הקרקע.
זבליות, חדקוניות וערצבים אוכלים את שורשי הדשא ולא מאפשרים לו לקלוט את המים, את המזון ואת חומרי ההדברה. מזיק הקרקע המשמעותי בישראל הוא דרן הזבלית, שהוא אחד הגלגולים של חיפושית הזבל. דרני הזבליות אוכלים את שורשי הדשא באביב ובסתיו. הדשא מאבד את אחיזתו בקרקע ואת מקורות המזון והמים שלו, ואז מתייבש וניתק מהקרקע. לעתים ניתן לזהות ציפורים או בעלי חיים אחרים אשר מנסים לתפוס את הדרנים ולאכול אותם.

כיצד מגינים על הדשא מדרני הזבליות

ריסוס הדשא בקונפידור 350 ת.ר בחודשי האביב ובחודש אוגוסט והשקיה ניכרת מיד לאחר הריסוס (10 מ"ק מים ל-100 מ"ר דשא) יקטלו את הדרנים ויאפשרו לדשא להתאושש ולבנות שורשים. פיזור מקסגארד בקיץ יקטול את החיפושיות הנעות על פני השטח וימנע מהן להטיל ביצים שמהן אמורים לבקוע הדרנים בסוף הקיץ.

מזיקי שטח

חרקים שעיקר הנזק שהם גורמים לדשא נעשה בקיץ מעל פני הקרקע. זחלי העשים (פרודניה) אוכלים את עלי הדשא ושלוחותיו ועלולים לחסל מדשאה בתוך ימים ספורים. חרקים אחרים המטרידים את האדם ואת בעלי החיים בקיץ הם נמלים, פרעושים וקרציות.

מחזור החיים של עשי הדשא

נקבת העש הבוגר (הפרפר) מטילה ביצים בתוך הדשא. הזחלים הבוקעים מהביצים אוכלים את עלי הדשא, בעיקר בלילות. בשעות היום הזחלים זקוקים לצל והם מוצאים אותו בדשא. בהמשך, הזחלים הופכים לגולם שהופך לפרפר וחוזר חלילה.
מחזור חיים של ארבעת הגלגולים אורך כשבועיים.

כיצד מבחינים בנזקי הפרודניה

הדשא מתייבש, צבעו נוטה חום, הוא נעשה דליל וציפורים מחפשות בו מזון.

כיצד בודקים האם יש בדשא זחלי עשים

לוקחים דלי לשטיפת רצפות, מזליפים לתחתיתו מעט סבון כלים נוזלי, וממלאים אותו במים עד שהקצף שנוצר נשפך. את המים שופכים בפריסה על הדשא וממתינים בציפייה לזחלי העשים. בתוך דקה אחת אמורים הזחלים לעלות על פני השטח. גודל הזחלים 4-1 ס"מ וצבעם משתנה בין חום לירוק.

כיצד מגינים על הדשא ממזיקי שטח

מקסגארד הוא תכשיר הדברה גרגירי, בטיחותי, נטול ריח וחדשני, שפותח בארה"ב, פעולתו משולשת:
קוטל חרקים: ההשקיה שלאחר הפיזור מפעילה את התכשיר וקוטלת עשי דשא (פרודניה וכו'), ערצבים, נמלים, פרעושים וקרציות.
מונע חזרתם: חרקים שיבואו במגע עם החומר שנספח לשכבה האורגנית שעל פני הקרקע בשבועות שלאחר הפיזור – יודברו.
מדשן: ההשקיה מפעילה את הדשן, וזה משקם את הדשא שנפגע מהמזיקים, מחזק אותו ומספק את המזון הדרוש לו במשך חודשיים. הרכב הדשן 24-3-10.
אינו זרחן אורגני: החומר הפעיל במקסגארד הוא פירטרואיד, (Bifenthrin), שאינו זרחן אורגני ולכן נחשב לבטיחותי לאדם ולבעלי חיים.
עלייה על הדשא לאחר הפיזור:
מיד לאחר שהדשא התייבש מההשקיה המפעילה, ניתן לעלות עליו ולהשתמש בו ללא הגבלה.